Helena Baker, Chodouň 82, 267 51 Zdice, Czech Rep. tel: +420 606 751 845 email: helena@bakerwine.cz
O nás
Aktuality
Publicistická činnost
GUSTIBUS - Toulky za vínem
Články o eno-gastronomii
Snoubení pokrmů s víny
O víně
Vinařský průvodce víny ČR A-Z
Ostatní činnost
JM Víno


www.fijev.org

nekuracke restaurace

Máte přátele, které by zajímaly tyto stránky?
Doplňte do pole emailovou adresu, na kterou zašleme profil Bakerwine.cz

a zde doplňte Vaše jméno:

19. září 2008

Didier Dagueneau


Dnes ráno jsem se dozvěděla o tragické smrti jednoho z nejlegendárnějších vinařů této planety: Didier Dagueneau, jeden z velkých osobností apelace Pouilly, často nazývaný l'enfant terrible či divoký muž Loiry, zahynul při selhání motoru jeho ultralightu ve středu 17.9. na malém letišti v Hautefaye v départementu Dordogne. Byl na cestě zkontrolovat zralost hroznů v jeho nejnovější vinici - Jardins de Babylone - v apelaci Jurançon. Po mezipřistání a načerpání nafty se při vzletu jeho letoun zřítil z výšky 50 metrů a vzňal. Didier byl 52 let mladý.

Didiera jsem navštívila párkrát koncem devadesátých let minulého století - jeho domek na kopci v Hameau de Saint-Andelain, nad nímž vlála vlajka Che Guevary, hlídaný nejméně dvaceti yukonskými huskies v psích boudách z vyřazených barikových sudů, bylo těžké přehlédnout. Při první návštěvě jeho vinařství nás Didier hned informoval, že není žádný héritier jako většina ostatních vinařů, kteří vinařství a vinohrady dědí z generace na generaci a zdůraznil, že všechno, co tady vidíme, vybudoval vlastníma rukama a z vlastních zdrojů.

Ochutnali jsme jeho Pouilly Fumés: En Chailloux, Pur Sang, Silex a Astéroïde - exkvizitní Sauvignony in purezza; posledně jmenované víno bylo dokonce vyrobené z pravokořenných vinic. Pamatuji si jeho slova, když nám tento vzorek naléval: "Tyto keře zemřou, bez štěpování jsou odsouzeny k smrti, ale my bychom se nikdy nedověděli, jaké víno dávají, kdybychom to nezkusili". Na rozloučenou nám Didier věnoval pár lahví od každého vína na cestu s sebou. Jaká škoda, že jsou nyní již vypita - stěží je budu moci nahradit. A jaká škoda Didiera! Bez něj už vesnička Saint-Andelain nebude nikdy jako dříve. Vinařský svět tak ztratil jednoho ze svých největších protagonistů. Čest jeho památce !


4231363 Copyright 2000-2004, IT-MEDIA a.s., publikační systém MediaAdmin