Helena Baker, Chodouň 82, 267 51 Zdice, Czech Rep. tel: +420 606 751 845 email: helena@bakerwine.cz
O nás
Aktuality
Publicistická činnost
GUSTIBUS - Toulky za vínem
Články o eno-gastronomii
Snoubení pokrmů s víny
O víně
Vinařský průvodce víny ČR A-Z
Ostatní činnost
JM Víno


www.fijev.org

nekuracke restaurace

Máte přátele, které by zajímaly tyto stránky?
Doplňte do pole emailovou adresu, na kterou zašleme profil Bakerwine.cz

a zde doplňte Vaše jméno:

LIWF

London International Wine Fair letos potřicáté


Ve dnech 18. až 20. května 2010 oslaví London International Wine Fair své 30. výročí. 
Tento veletrh patří mezi nejvýznamnější akce v mezinárodním vinařském kalendáři a řadí se na absolutní špičku co se týká vlivu na trhy s vínem a destiláty.  Jeho slogan na letošní rok zní: The World's Wines Are Coming To London (což v překladu doslova znamená: "světová vína přicházejí do Londýna").

Londýnský veletrh vín, který se v roce 2003 přestěhoval z kensingtonské Olympie do nové výstavní haly ExCeL ve čtvrti Docklands na území bývalých londýnských doků, je určený výhradně profesionálům. Výrobci, dovozci, distributoři, obchodníci, publicisté píšící o víně a destilátech, nakladatelé eno-gastronomické literatury, vinařské instituty a školící centra, enologové a mistři vína, vinařští makléři a agenti, restauratéři a sommelieři, ti všichni, kteří sem přilétnou ze všech končin světa se zde každoročně setkávají během nejméně jednoho dne, ale většinou po celou dobu trvání veletrhu, neboť je zde stále něco k vidění či ochutnávání. 

Rok 2010 rovněž zaznamená změny, které pozitivně ovlivní i veletrh destilátů. Distil, jež  poprvé spatřil světlo světa v roce 2008 jako exkluzivní prezentace destilátů, probíhá paralelně s LIWF a seznamuje návštěvníky s významnými značkami, nákupčími, mixology, barmany,  specializovaným tiskem a opinion-makers z celého světa. Tyto změny se týkají otevření nového východního křídla, tzv. "East-Endu" ve stávajícím výstavním komplexu ExCeL, těsně před zahájením veletrhu.  V praxi to znamená, že pořadatel veletrhu, firma Brintex, bude mít k dispozici více výstavní plochy a sekce Distil bude přemístěna hned vedle LIWF do tzv. "West-Endu" v jižním pavilonu (Entrance S1), což návštěvníkům umožní lepší pohyb mezi oběma veletrhy.  Celková výstavní plocha bude navíc samozřejmě ještě rozsáhlejší než kdy předtím a tak se tím rozšíří i zázemí pro akce LIWF, jako jsou "Industry Briefing" a "Wine Intelligence Club", které se budou konat právě zde.      
 
Mnoho zahraničních vystavovatelů se letos rozhodlo pronajmout si větší výstavní plochu, zejména země střední Evropy se svými celostátními expozicemi z Rakouska, Německa a Maďarska. Chorvatsko, které v Londýně bude vystavovat teprve podruhé, si objednalo třikrát větší plochu než vloni a dokonce se předpokládá kolektivní účast několika vinařství z Ruska.  Latinská Amerika bude mít rovněž mnohonásobně zvýšený počet stánků.   

Ani evropské vinařské velmoci jako jsou Francie, Španělsko a Itálie neusnuly na vavřínech a společně zaujímají celou čtvrtinu z celkové výstavní plochy ExCeLu. Jako obvykle bude Francie nejen největším vystavovatelem co do rozlohy a počtu vystavovatelů, ale i zvýšeným  počtem doprovodných akcí během konání veletrhu, zatímco Španělsko klade důraz na expozici z podoblastí La Rioja a Rioja Alavesa. 

Letos se již pošesté bude konat prezentace výběru TOP 100, který je jasným favoritem mezi návštěvníky veletrhu.  Již druhým rokem budou členové jury zvané "Wine-Gang", spolupracující s firmou Brintex, vybírat z tisíců vzorků 100 vín, která nejlépe reprezentují rozmanité sortimenty v různých cenových relacích, a to jak z nového, tak i starého světa. Všechna vína TOP 100 jsou vybrána na základě jejich jakosti, stylu a konzistence v poměru kvalita:cena, jež získala ohodnocení 85 a více bodů udělených Wine-Gangem, která je složená ze špičkových expertů ze světa autorů píšících o víně. Členové jury jsou např. Master of Wine Tim Atkin, Tom Cannavan, Anthony Rose, Joanna Simon a Olly Smith.  

U příležitosti oslav k 30. výročí londýnského veletrhu bude do TOP 100 zařazeno 30 šumivých vín, která dodají akci určitou jiskru a zaručeně přidají na popularitě.  Náštěvníci veletrhu budou moci ochutnat vína TOP 100 v samoobslužné degustační zóně umístěné hned vedle auditoria Masterclass Theatre ve východní části výstavní haly ExCeL po celou dobu konání veletrhu, a to v časech určených exkluzivně jak pro specializovaný tisk, tak pro nezávislé obchodníky s vínem a pro sommeliery. 
 
Světová asociace autorů píšících o víně, Circle of Wine Writers, má na programu celou sérii přednášek zvaných Masterclasses, které začnou hned v úterý 18. května v 10:00 hodin.  Další semináře určené na první den konání veletrhu zahrnují "Vína z Chile" a "Vína z oblasti La Rioja".  Na druhý den veletrhu je naplánován seminář s degustací "Rioja Alavesa - kolébka odrůdy Tempranillo", "Vína z Oregonu" a "Pěstitelé z Nového Zélandu", zatímco ve čtvrtek to bude zajisté Chorvatsko, které upoutá návštěvníky LIWF doprovodnou prezentací, která se bude rovněž konat v saloncích Jižní Galerie.  Navíc na veletrhu oslaví své 80. výročí vinařství Château Musar, kde bude osobně přítomen sám velký Serge Hochar, jeho syn Gaston a jejich enolog Tarek Sakr. Doprovodná vertikální degustace rovněž představí vína tohoto legendárního libanonského výrobce posledních 40 let konče ročníkem 2008 (v průběhu loňského veletrhu byl ročník 1959 absolutní hvězdou!), kde rezervace předem bude nutná.   

Tento rok se bude veletrh LIWF konat nejen ve znamení jeho 30. výročí, ale letos poprvé po 12 letech, termín veletrhu vychází na tři po sobě jdoucí příznivé degustační dny v biodynamickém kalendáři, které nesou označení:  Ovoce, List a Květ.  Biodynamie je pravděpodobně nejvýznamnějším novým trendem v oboru vinohradnictví a vinařství.  Ty tam jsou doby kdy se na biodynamické principy pohlíželo jako na šarlatánství - nyní jsou adoptovány těmi nejrenomovanějšími osobnostmi ve světovém vinařství. Přední z nich budou k dispozici na veletrhu LIWF, aby vyzdvihli přednosti, které se biodynamií mohou získat za pomoci rytmů přírody.  Rovněž degustační zóna TOP 100 (viz výše) bude mít připravené speciální katalogy biodynamických vín s tabulkami pro degustační poznámky, aby si je návštěvníci u vybraných vín mohli každý den porovnat.  

Ani sousední veletrh Distil nezůstane zahanben a na program v Cocktail Theatre je každodenně zařazena série řízených degustací, jako jsou např. White Spirtis, Mixing Spirits, Sipping Spirits, IPB Bartenders a Barmen Show. 

Více informací poskytne:  

Melissa Mailly-Thompson
Complete Media Group
melissa@completemediagroup.co.uk

nebo

Naomi Broadfoot
Relish PR
naomi@relish-pr.co.uk

www.londonwinefair.com a www.distil-london.com


4231429 Copyright 2000-2004, IT-MEDIA a.s., publikační systém MediaAdmin