Již šestý ročník mezinárodní soutěže vín CUVÉE proběhl jako obvykle začátkem května v Ostravě. Tentokrát mu však předcházelo hodnocení vín v Národním vinařském centru ve Valticích. Jedná se o jedinou mezinárodní soutěž vín v Moravskoslezském kraji, kterou každoročně pořádá občanské sdružení ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. za podpory Moravských vinařských závodů Bzenec s.r.o. a za spolupráce s Cechem českých vinařů a svazem moravských vinařů Moravín. Odborným garantem a duchovním otcem ojedinělé mezinárodní soutěže známkových vín a kupáží je guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus. Pořadatelem doprovodného programu pro veřejnost v prostorách Magistrátu města Ostravy byl kolektiv pracovníků Hotelu Atom Ostrava.
Odborné komise pod vedením prof. Fedora Malíka a doc. Miloše Michlovského posuzovaly 14. dubna 2008 v zámeckém degustačním sále Národního vinařského centra Valtice 78 soutěžních vzorků (29 zahraničních, 49 českých a moravských), zařazených do pěti soutěžních kategorií (19 bílých vín do 4 g/l zbytkového cukru, 15 bílých vín nad 4 g/l zbytkového cukru, 35 vín červených, 6 vín růžových, 2 vína sladká nad 45 g/l zbytkového cukru a likérová, 1 víno perlivé a šumivé) z 10 zemí (Česká republika, Slovensko, Francie, Španělsko, Brazílie, Austrálie, Chile, Itálie, Bulharsko a Portugalsko). Vína byla hodnocena stobodovou stupnicí Mezinárodní unie enologů a pouze vítěz kategorie či vína se ziskem více než 90 bodů mohla získat zlatou medaili. Stříbrnou medailí byla oceněna vína se ziskem 85 až 89.9 bodů a bronzovou medailí vína mezi 80 až 84.9 body. Celkový počet medailí navíc nemohl překročit třetinu počtu do soutěže přihlášených vín.
Odborné komise udělily celkově 4 zlaté, 10 stříbrných a 12 bronzových medailí. Titulem šampióna bílých vín byla honorována Charlotta 2005 (Víno Hort) ze Znojemské vinařské podoblasti. Šampiónem červených vín se stalo španělské Giné Giné 2005 (Petrus s.r.o.), kupáž odrůd Garnacha a Cariñena, ocenění pro nejlepší tuzemské červené víno získalo cuvée Merlot / Rulandské modré 2007 (Jaroslav Beneš, Hrušky). Nejlépe hodnoceným bílým vínem kategorie nad 4 g/l zbytkového cukru bylo cuvée Rulandského bílého a Ryzlinku rýnského ze Slovácka : Dante 2007 (Metroflora s.r.o.), a nejvýše hodnoceným vínem růžovým Grácie rose 2007 (Vinné sklepy Valtice a.s.). Moravským vínům udělily odborné komise 11 medailí (3 zlaté, 4 stříbrné a 4 bronzové). Nejúspěšnějším z našich vinařství byla Metroflora s.r.o. ze slováckých Milovic (1 zlatá, 1 stříbrná, 1 bronzová). Mezi zahraničními účastníky uspěla zejména vína ze Španělska (1 zlatá, 2 stříbrné, 1 bronzová), Slovenska (1 stříbrná, 2 bronzové), Austrálie (1 stříbrná, 1 bronzová), Francie (2 bronzové), dále z Chile a Portugalska (1 stříbrná), Brazílie a Bulharska (1 bronzová). Bez medaile zůstala vína z Itálie. Cenu za nejlepší kolekci vín získal dovozce španělských vín Petrus s.r.o. (1 zlatá, 2 stříbrné a 1 bronzová).
Po loňské celorepublikové premiéře byla i letos v Ostravě (paralelně se soutěží vín Cuvée 2008 Ostrava) udělována Prix FIJEV (Mezinárodní organizace novinářů píšících o víně). Novinářskou cenu pro nejlepší bílé a červené víno obdrželo moravské slámové cuvée Bobulky 2005 (Oldřich Drápal) a chilská kupáž Syrahu a Cabernetu Sauvignon Morandé Edición Limitada 2004 (Vicom s.r.o.).
V rámci výstavy vín se dne 25. dubna 2008 v Divadélku pod Věží (budova Magistrátu města Ostravy) uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže vín prof. Vilémem Krausem. Doprovodný program pro veřejnost zahájila odpolední řízená degustace &8220; s průvodním slovem prof. Fedora Malíka. Dopoledne byla soutěžní vína hodnocena komisemi veřejnosti (výsledky nejsou uznávány Ministerstvem zemědělství ČR, avšak umožňují vinařům i dovozcům porovnávat názory odborníků a spotřebitelů).
Komise veřejnosti udělily pomyslných 5 zlatých, 11 stříbrných a 8 bronzových medailí. Domácím vinařům patřilo 12 ocenění (1 zlatá, 4 stříbrné a 7 bronzových), uspěla vína ze Španělska (4 medaile), Francie (3 medaile), Austrálie a Slovenska (2 medaile), Chile (1 medaile). Šampióny veřejnosti bylo slovenské Blanc André 2006 (Miloš Maťuš, Bratislava), cuvée Rulandského bílého a Ryzlinku rýnského, a australská kupáž Cabernetu Sauvignon a Merlotu Riverina Estate Warburn Silver Reserve 2002 (MAMA marketing). Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem se stala Frankovka / Neronet 2006 (Vinum Moravicum, Bzenec). Vítězem kategorie bílá vína se zbytkovým cukrem nad 4 g/l byla Doňa 2007 (Metroflora s.r.o.), cuvée Chardonnay a Rulandské šedé, a nejlepším vínem růžovým La Vieille Ferme 2006 (Dominec & spol.), kupáž Grenache a Cinsault z Francie.
Neskromným cílem organizátorů soutěže Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako je tomu v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause : "Není cuvée jako cuvée!".
Cuvée 2007 Pátý ročník mezinárodní soutěže vín CUVÉE proběhl jako obvykle začátkem května v ostravském hotelu Atom. Dvě odborné komise licencovaných degustátorů, kterým předsedali profesor Fedor Malík z bratislavské chemicko-technologické fakulty a docent Miloš Michlovský (vinařství Vinselekt-Michlovský), ohodnotilo celkem 102 vzorků, které byly z poloviny místní provenience, ostatní byly zaslány ze Španělska, Francie, Austrálie, Brazílie, Bulharska, Slovenska, Maďarska, Itálie a Německa. Pararelně vedle oborníků hodnotily i dvě laické komise složené z obchodníků s vínem a konzumentů. Nejlépe hodnocená vína v jednotlivých kategoriích získala titul Champion. Jsou to: Asparagus 2006 Nové Vinařství, Drnholec, ČR Abadal Reserva 2001, Španělsko Grácie bílá 2006, Vinné sklepy Valtice, ČR Znovín Light Cuvée Rosé 2006, Znovín Znojmo, ČR Cava Classic Vallformosa Rosado 2004, Španělsko Organizátorem podujetí bylo sdružení KAHAN, v jehož čele stojí MUDr. Martin Křístek, jenž je rovněž členem mezinárodní organizace FIJEV, federace novinářů píšících o víně. A tak byly poprvé v historii uděleny ceny PRIX FIJEV v České republice dvěma nejlépe hodnoceným vínům členy této federace, kterých se u této příležitosti sešlo celkem šest - pět z České republiky a jeden ze Slovenska. Diplomy FIJEV získala následující vína - červené: Viñas del Vero Gran Vos Reserva 2002 (Cabernat Sauvignon & Merlot) a bílé: Velkopavlovický Müller 2005, Vinium Velké Pavlovice (Müller-Thurgau & Ryzlink vlašský). Odkazy: www.cuvee.cz www.fijev.com
|