Helena Baker, Chodouň 82, 267 51 Zdice, Czech Rep. tel: +420 606 751 845 email: helena@bakerwine.cz
O nás
Aktuality
Publicistická činnost
GUSTIBUS - Toulky za vínem
Články o eno-gastronomii
Snoubení pokrmů s víny
O víně
Vinařský průvodce víny ČR A-Z
Ostatní činnost
JM Víno


www.fijev.org

nekuracke restaurace

Máte přátele, které by zajímaly tyto stránky?
Doplňte do pole emailovou adresu, na kterou zašleme profil Bakerwine.cz

a zde doplňte Vaše jméno:

Concours Mondial de Bruxelles 2008

Úspěch vín z ČR v mezinárodní soutěži vín v Bordeaux


Ve dnech 18.-20. dubna proběhla v kongresovém paláci Bordeaux-Lac jedna z největších a nejvýznamnějších soutěží vín světa - Concours Mondial de Bruxelles, do jejíž 15. edice se letos přihlásilo 6189 vzorků ze 48 zemí světa, z toho 5890 vín a 299 destilátů.

O této významné mezinárodní soutěži jsem v médiích psala několikrát v minulosti, neboť se jí jako porotce zúčastňuji již od roku 1999.  Pro rekapitulaci uvádím, že Concours Mondial de Bruxelles založil Louis Havaux, tehdejší prezident FIJEV (mezinárodní federace novinářů píšících o víně), nyní stále šéfredaktor časopisu VINO, který vychází dvojjazyčně v Beneluxu.  Poprvé se tato soutěž konala v roce 1994 v Brugách, kde se hodnotilo nějakých 860 vzorků vín a poté se pomalu rozrůstala do proporcí, jaké známe dnes a přestěhovala se na několik let do Bruselu než se stala putovní po celé Belgii - opět Brugy, Antverpy, Lutych, Ostend...  V roce 2006 se rozhodla zpevnit si svůj mezinárodní charakter a zamířila do Lisabonu - v této době také převzal od Louise žezlo jeho syn Baudouin.  Pak v roce 2007 následoval Maastricht, letos Bordeaux a nyní již víme, že příštím rokem bude Concours Mondial de Bruxelles hostit město Valencie.  Avšak navzdory tomuto putování si Concours Mondial de Bruxelles stále zachovává svoji "appellation d'origine", co se hlavního města Evropy týče.

V letošním roce se do několika hotelů areálu Bordeaux-Lac sousedícím s výstavištěm, kde se každé dva roky koná největší světový veletrh vín VINEXPO, slétlo 240 degustátorů z celého světa, od Nového Zélandu přes Patagonii, Kolumbii, Venezuelu, Mexiko a severní Ameriku, od jižní Afriky přes Tunisko do celé Evropy až po Tchajwan a Japonsko, aby zasedli do 45 degustačních komisí a po tři dny hodnotili každý den na 50 vzorků vín a destilátů. Českou republiku jsem v degustační porotě reprezentovala jako jediná a předsedala jsem Jury č. 34, která se skládala z degustátorů z Maďarska, Španělska, Itálie a Francie.  Této mezinárodní soutěži asistovalo 180 organizátorů, sommelierů a studentů hotelových škol v Bordeaux, zatřídilo se 23200 lahví, použilo 2000 sklenic Spiegelau, vyplnilo 34000 hodnotících protokolů a recyklovalo 29 tun materiálu plus 22 kg korku.

Ze 72 zúčastněných vzorků Česká republika dobyla Bordeaux 17 medailemi, z toho šesti  zlatými!  Zlatem se mohou pochlubit vinařství Bohemia Sekt Českomoravská Vinařská a.s. (Louis Girardot 2003), Drápal Oldřich (Tramín 2004), Mikrosvín (Tramín 2006), Moravské vinařské závody Bzenec (Ego No. 81 Ryzlink rýnský 2006), Skoupil Petr (Merlot 2006 barrique) a Znovín Znojmo (Ryzlink rýnský 2006).  Stříbro získala Bohemia Sekt Prestige Demi-Sec, Vinařství Drápal Oldřich za Rulandské šedé 2005 a Ryzlink rýnský 2004, dále Ego No. 57 Chardonnay 2005, Ego No. 72 Veltlínské zelené 2006 a Ego No. 72 Veltlínské zelené 2005 z Moravských vinařských závodů ve Bzenci, Chardonnay 2007, Cuvée Ardea 2006 a Cuvée Cygnus 2006 z Nového vinařství, Sauvignon 2003 z Vinařství Ovčáčík a Pálava 2006 Vinselekt Michlovský.

Všem medailistům upřímně blahopřeji!

Kompletní výsledky a další informace jsou k dispozici na:  www.concoursmondial.eu

Concours Mondial de Bruxelles 2007 - Maastricht

14. ročník prestižní mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles se letos konal ve dnech 29. dubna - 1. května v Holandsku. Město Maastricht je totiž nejen známé pro slavnou maastrichtskou dohodu, ale v jeho okolí se nacházejí i holandské vinice. Přes 220 expertů z celého světa se slétlo do NH Hoteles a přilehlé MECC haly, kde degustace probíhaly ve 40 odborných komisích a ohodnotilo se 5735 vín. Bodovalo se po tři dny, vždy dopoledne a na každou komisi připadlo přibližně 50 vzorků za den. Perfektní servis zajišťoval tým sommelierů a studentů Hotelové školy v Lutychu a vzorky se hodnotily z degustačních sklenic Spiegelau. Poprvé byla účast z České republiky významná - do soutěže bylo zasláno celkem 58 vzorků a do degustačních komisí bylo pozváno pět hodnotitelů. Ačkoliv nikdo z našich degustátorů neměl ve své komisi vína z naší provenience, bylo jim uděleno celkem 17 medailí, z toho šest zlatých a 11 stříbrných. Po dvou zlatých získala vinařství Josef Valihrach a Vinné sklepy Valtice, které mají navíc ještě i jednu stříbro, jednu zlatou obdrželo vinařsví Spielberg a Sonberk, který navíc získal i jednu stříbrnou medaili, dvě stříbra putovala do Velkých Pavlovic k Radomilu Balounovi a další dvě do Nového Vinařství v Drnholci a jednou stříbrnou medailí se mohou pyšnit Bohemia Sekt, Vinařství Pavlov, Eko Hnízdo, Vinum Moravicum a Moravské vinařské závody. Všechny výsledky jsou k dispozici na: www.concoursmondial.eu

CMB Catad'or Chile


4231326 Copyright 2000-2004, IT-MEDIA a.s., publikační systém MediaAdmin